gingerpeyton
gingerpeyton gingerpeyton
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The table below shows a correct representation that 12 pounds (lb) of sugar cost $4:

lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb
$1 $1 $1

Respuesta :

babangamon
babangamon babangamon
  • 24-09-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

12lb=$4

X = $1

12=4x

x = 3

Therefore; $1 is 3lb

Answer Link

Otras preguntas

What are the 5 main inspirations for artists?
What do you think Pope Leo III and Charlemagne each thought about crowning a Germanic king as successor to the Roman emperors? Cite text details to discuss how
On his way to a GM dealership to pick up a new truck he has purchased, Ian Mann hears a Ford ad that says that Ford trucks have more power than Chevy trucks. Ia
Around 2300 BC, the small city of Babylon arose on the site of the fallen Sumerian Empire (1). A few hundred years later, neighboring Amorite kings moved in and
Describe IT infrastructure. What is the role of business intelligence in determining the technology needs of a business?
During a pushing and pulling assessment, the personal trainer notices that a client demonstrates shoulder elevation. Which of the following muscles are most lik
What measures can be taken to mitigate or prevent the formation of stress corrosion cracks?
what is the subducting plate involved in the formation of the volcanoes of chile?
Explain how the biological and cognitive research perspectives differ in their explanations of human behavior and mental processing.
I went to my favorite taco stand with some friends. Between us we bought 6 tacos and 2 burritos, and I noticed that the ratio of the amount we spent on tacos to