sarahumanp8Megh4ight sarahumanp8Megh4ight
  • 22-12-2016
  • Mathematics
contestada

You go to a team dinner with your aunt and uncle. the cost of a student meal is $5.50. meals for adults cost $12.50 each. how much does it cost for the three of you to go to the dinner?

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 22-12-2016
Equation:
(12.50 x 2) + 5.50
25 + 5.50
25 + 5.50= 30.5
Answer is 30.5
Answer Link
monkeypaw06 monkeypaw06
  • 18-12-2018

Answer:

(12.50 x 2) + 5.50

25 + 5.50

25 + 5.50= 30.5

Answer is 30.5

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

In nuclear fusion high pressure and temperature fuse two deuterium nuclei and transform into? a. helium 3 nucleus b. three deuterium nuclei
Can euglen bacteri yeast can be classified as plant or animal
What are the vertical rows on the periodic table called?
If you have 10000 dollars to deposit in a saving account that earns the simple interest at a rate of 4.5% per year.how much interest will be in the account afte
What does 14 tens or 14T equal?
3. (2.56 x 10^6) x (3.56 x 10^2) = a. 9.1136 x 10^12 b. 91.136 x 10^8 c. 9.1136 x 10^8 d. 91.136 x 10^12 4. In a recent year, the population of California
No club de desbravadores o tesoreiro deve entrar em forma?
X+2y+z=5 2x-y+z=4 3x+y+4z=1
Which of the following statements is true about a story's narrator? the narrator is usually the author so that he or she can tell you what all of the characters
state the domain of the rational function. f(x) = 12/13-x