dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

50 Points to whoever helps me please! You must show all work and proper units for credit. The temperature inside your freezer is 0 degrees Celsius. You place a
Convert number from scientific notation to standard notation 3.9×10^-3
1. ¿En qué parte del México están los amigos? 2. ¿Dónde están Pablo y Susana? 3. ¿Qué tiempo hace hoy? 4. ¿Qué va a hacer Margarita y dónde? 5. ¿Adónde van
4(8x + 7) = 17x - 8 help!!!
In Exercises 13 - 18 , find the value of x so that the function has the given value. (See Example 3.)
Which of the statements below best explains why a budget is useful? O A. Budgets make sure people don't spend a lot of money. O B. Budgets keep track of every f
2. An element is a mixture of two isotopes. One isotope has an atomic mass of 34.969 amu and an abundance of 64.88%. The other isotope has an atomic mass 36.966
Red Mango rewards loyal customers with coupons which can be redeemed for free and discounted products, and they also offer loyal customers special promotions. T
V=l x w x h 3l 2w 12h
Which describes accomplishments of the Persian Empire?