pipersmith3822 pipersmith3822
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

it cost $3.99 for 15 fl. oz of detergent or $6.99 for 90 fl. Oz which is better to buy

Respuesta :

steelegabriel06
steelegabriel06 steelegabriel06
  • 21-10-2021

Answer:

6.99. You get much more for a cheaper price per unit.

Answer Link
user13482 user13482
  • 21-10-2021
the answer would be the $6.99 detergent because it has more oz
Answer Link

Otras preguntas

Please please I’m stuck on this
Evaluate -x^2-3x+2 , x=-2
what is 2,100 in Scientific notation
What is the mixed number for 200 35/7
The environment of Egypt caused Egyptians to view the world as A) an orderly and beneficent place. B) an unpredictable and mysterious place. C) a chaotic and fr
At what value of x do the graphs of the equation below intersect ? 2x-y=6 5x+10y=-10
Solve r+(āˆ’8)=10 . r=_ Question 2 Which statement shows the correct justification for the step used to solve the equation? Add 8 to each side. Add 10 to each sid
Based on the graph, determine is the discriminant is positive, negative or zero.​
I need help with this please !! I have to use the tabular method which is using like the boxes. Thank you!!
Question: find the value of n 8:3=n:12