Nobodyishere7777 Nobodyishere7777
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Alonzo buys cheese from the local farmers market the graph below shows the cheese cost in cents versus its weight in ounces use the graph to answer the questions

Alonzo buys cheese from the local farmers market the graph below shows the cheese cost in cents versus its weight in ounces use the graph to answer the question class=

Respuesta :

andrewgravley26
andrewgravley26 andrewgravley26
  • 22-10-2021

Answer:

35 cents per 1oz

Step-by-step explanation:

there is a slope of 1 so the cost of 1 oz is equal to (1,1)

Answer Link

Otras preguntas

The microprocessor was first introduced in the __________. A. 1940s B. 1970s C. 1980s D. 1990s
The first medical encyclopedia was written by an Arab scholar. true or false? also, Nomads would herd which of the following animals a.camels c.sheep b.b
Sniffing or Huffing "household chemicals" can cause the heart to slow down to dangerous levels? Select one: True False
tranchulas food and what eats it please asap
The base of a parallelogram is 8 units, and the height is 5 units. A segment divides the parallelogram into two identical trapezoids. The height of each trapezo
What were gender realities like for the working class and poor in the victorian era? a. the husband, wife, and sometimes children had to work. b.men were always
Paraphrase the following sentence: communication skills are always top of the essential skills list in any advertisement
Why did james otis say no taxation without representation is tryanny?
Why women are more likely to become infected with hiv?
Kendall used 1/2 of a bag of seed to plant 1/10 of her garden.how many bags will kendall use to plant her garden