clarkdenya clarkdenya
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

At a fabric store, Mrs. White spent $24.50 for 3 1/2 yards of fabric. How much money did each yard cost?

Respuesta :

misskate716 misskate716
  • 22-10-2021

Answer:

7

Step-by-step explanation:

total cost/total yards=cost per yard. $24.50/3.5=7

Answer Link

Otras preguntas

How and why does the development of language illustrate the importance of culture and provide evidence for the sociological perspective?
The outer hair cells respond to sound by slightly tilting and changing length. because of the consequence of this, the action of the outer hair cells is called
Mrs. thomas made her five year old daughter bring back the candy she took from the store
Example 2: Let's solve it again for a different variable. x + 2y3z = -2 2x - 2y + z = 7 x + y + 2z = -4
Example 2: Let's solve it again for a different variable. x + 2y3z = -2 2x - 2y + z = 7 x + y + 2z = -4
When should a person start retirement planning and saving from a financial standpoint?
What was one change to the Declaration that Jefferson was critical of?
PLEASE HELP! Question is on photo! Thank you!!
Why do you think rashid asnd cristina feel that vircoras cvisoin is not aligned with thr founding principlas of the company?
At first, Greece was ruled by an oligarchy. The problem with this type of government is that a few individuals can issue edicts, which are not agreed upon by ev