avanahhsbae
avanahhsbae avanahhsbae
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter brought 8 lemons for 6 dollars each lemon was the same price what was the cost for 1 lemon.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-10-2021

Answer:

75 cents

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

8 lemons      1 lemon

------------- = ------------

6 dollars        x dollars

Using cross products

8x = 6*1

8x = 6

Divide by 8

8x/8 = 6/8

x = .75

One lemon costs .75

Answer Link

Otras preguntas

plz I need help!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Can you guys help me find the mistake??
Help please will give brainlist!!! MODELING REAL LIFE The equation y=2x + 3 represents the cost y(in dollars) of mailing a package that weighs x pounds. a. Use
I want to know characteristics of reptile, please answer quick :))​
Identify Chloroplast Structures Identify structure A. Identify structure B. Identify structure C. Identify structure D. Options: Chloroplast, Stroma, Granum, T
which values are solutions to x 5
Hazardous wastes can affect humans through __. A absorption through the skin B:inhalation Cingestion D looking at it
Hey guy pls help explain answer no links
who is your go to music artists and songs?
There is an ad for 1/4 off your entire purchase when you buy a tablet. You buy 3 books for a total cost of $97. The cost for the tablet is $137. Taking the disc