isabellagaming1987
isabellagaming1987 isabellagaming1987
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Zach bought 8 pieces of bubble gum that were $0.20 each. He used a number line to find the total cost. Choose the numbers to complete the sentences.

Respuesta :

iNeeedYou iNeeedYou
  • 24-10-2021

Answer:

He moved 7 hash marks and the product is $1.60

Step-by-step explanation:

It’s says he starts at 0.2 on the number line, so that’s the second hash mark after the 0. If you move to the right on each hash all the way til the 2, you moved 7 times.

The product of 8 x .20 = 1.60

Answer Link

Otras preguntas

What would be the order?
Hey Abwni do you want to go to an art festival? where do the commas go.
How many cups of vegetables are recommended each day? A. 1.5 cups B. 2.0 cups C. 2.5 cups D. 3.0 cups
Write 2 400 000 in standard form.
Grant had 36 books in his locker. Some were library book, some were textbooks, and the rest were free reading books. The number of library books and the free re
What is the message of the Bribri creation story?
Write one digit on each side of 10 to make a four digit multiple of 72. How many different solutions does this problem have? The possible solution are...
Then, look at the elements of the changing society that Ritzer describes in Chapter 2 when he examines the relationship between McDonaldization and social chang
Jacob hired handyman to fix his roof the handyman charge to send the total of $1650 which included a $848 charde for the parts needed.He asked for a breakdown o
solve the equation -6 + 3x = -9