schiarese1966
schiarese1966 schiarese1966
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Dorian buys 2 pounds of almonds for $21.98 and 3 pounds of dried apricots for $26.25. Which less expensive per pound? How much less expensive?​

Respuesta :

christyshayandr christyshayandr
  • 25-10-2021

Answer:

apricots is less expensive by $2.24

Step-by-step explanation:

21.98÷2=10.99

26.25÷3=8.75

10.99-8.75=2.24

Answer Link

Otras preguntas

6. Why smoke comes out when you breathe in cold weather?​
Does anyone know how to do 3 & 4
A cube has a volume of 15 5/8. What's the surface area? a 36 3/8 b 64 1/8 c 9 1/3 d 37 1/2
Though we will discuss this more in a future week, run-on sentences are created if you do not join two clauses correctly. Which one of these sentences is correc
What is the correct value of x
Think of an advertisement, website, or social networking message. Identify how different people might react to it?
If a molecule has one side more negative and one side more positive it is said to have a dipole and be polar. Which molecule has equal charge all the way around
Which of the following are ordered pairs for the equation y = 1/2x + 2?
PLEASE ANSWER THE ONES THAT ARENT CROSSED OUT ITS PAST DUE AND IM STUCK AND PLEASE DON’T JUST ANSWER FOR POINTS THANK YOU
ANSWER AND STEPS PLEASE A container that holds wheat is shaped like a cone. The diameter of the base of the container is 21 and 3/4 feet, and the height of the