swagatron2000
swagatron2000 swagatron2000
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The equation y = 0.8x can be used to calculate the cost (y) of x packs of bubble gum. What is the unit cost of bubble gum?​

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 22-11-2021

Step-by-step explanation:

if you don't see it right away, just use x = 1 and see :

y = 0.8×1 = 0.8

so the unit cost (= the cost of 1 unit) = 0.8

Answer Link
mariamoluwaferanmi1 mariamoluwaferanmi1
  • 22-11-2021

answer =0.8

Step-by-step explanation:

if y is the cost of x bubble gum where 0.8 is the value for one then o.8 is the unit

Answer Link

Otras preguntas

not sure how to write this question so I will add an image
In which way were Stalin’s communist state and Hitler’s fascist state similar?
Solve 25^3k= 625. With the steps please! I'll be give you 90 points (I need help, okay)!
what happens to someone's property if they do not pay their taxes​
help me i dont know ehat to do​
Which is the correct list of big five traits?
Select the correct answer. What is the general form of the equation for the given circle? A. x2 + y2 − 8x − 8y + 23 = 0 B. x2 + y2 − 8x − 8y + 32 = 0 C. x2 +
Which graph correctly solves the system of equations below? y = − x2 + 1 y = x2 − 4 A) quadratic graph opening up and quadratic graph opening down. They do not
There are ten members of the debate team: Ann, Bill, Carla, Don, Ed, Frank, Gretchen, Harry, Isabel, and Jen. If they randomly choose three co-leaders of the gr
Which of the following hormones is currently thought to decrease plasma calcium levels in pregnant women and children? A. thyroid hormones B. calcitonin C. pa