kstadler6098 kstadler6098
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada


At Grocery Mart, strawberries cost $2.99 for 2 pounds and at Baldwin Hills Market, strawberries cost $3.99 for 3 pounds.

Respuesta :

aaaaaaaaaayyyy aaaaaaaaaayyyy
  • 24-11-2021

Answer:

At Grocery Mart 1 pound of strawberries cost $1.50 and At Baldwin Hills Market 1 pound of strawberries cost $1.30.Hope this helped!

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In 1803, who was sent to Paris to buy New Orleans?
A car dealership lowered all of its car prices by 15%. Given the above information, what was the original price of a car now priced at £9500?
A pot is heated on a stove . Which process causes the metal handle of them pot to also become hot?
The graphs Ax + By: 18 and Ax - By: 6 intersect in (3,-2). He finds A and B.please I thank you much...:)
6 main zones of the marine biome
what is the vertex of the graph of the equation y= 3x^2+6x+1
Which of the following intervals represents the set (1,4) u [2,6]?a. (1,6]b. (4,6]c. [2,4)d. (2,6]Please show work,Thanks!
How far does light travel in 1 millisecond that is, in one hundredth of a scecond?
1,352 pounds is what fraction of a short ton
define orogenesis and locate major orgenic belts on the earth today