gnianicholas716
gnianicholas716 gnianicholas716
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone help me with this please?

Can someone help me with this please class=

Respuesta :

TomMacdonald7
TomMacdonald7 TomMacdonald7
  • 23-11-2021

Answer: Multiply 4.50 x 10= 45.00$

Step-by-step explanation:

Answer Link
charlief22
charlief22 charlief22
  • 23-11-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

Divide the cost by 6 to find the price of one 1lb:

4.50 ÷ 6 = 0.75

Now multiply this by 10 to find the cost of 10lbs:

0.75 x 10 = 7.5

∴ The cost is $7.50.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

please help me I'm so lost
what is the answer to a situation that could be modeled with the ratio 4 to 1
solve the multi step equation
a solution to competence of the drivers who cause accidents
find y when x = 9 if y varies directly as the square of x, and y = 100 when x = 5
A school bus has 825 students and 55 teachers. How many students are there per teacher?
A researcher spends two years studying a man suffering from anterograde amnesia, a condition which prevents the creation of new memories following a traumatic e
In the three domain system, the domain Eukarya consists of all organisms that have which of the following? Contractile vacuole Nucleus Chloroplast
Factor completely and then place the factors in the proper location on the grid. a 2 - a - 20
what figure represents 50%