chikunwiunyumi chikunwiunyumi
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Christopher buys 1/2 pounds of cheese for $3.60. How much would it cost per pound of cheese?

Respuesta :

mathgenius89
mathgenius89 mathgenius89
  • 23-11-2021

Answer:

$7.20

Reasoning:

[tex]\frac{1}{2} * 2=1[/tex]

[tex]3.60*2=7.20[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is a major city in Alaska that starts with F
What is the difference between preterite and imperfect and the past progressive and present progressive?
What is 36 percent as a decimal?
What is 36 percent as a decimal?
How do you think the world was created?
Which statement illustrates the distributive property? Please help
What is a major city in Alaska that starts with F
Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F
What is a major city in Alaska that starts with F
What is 36 percent as a decimal?