yktvtonya yktvtonya
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada


You want to buy some noodles. A 7-ounce package costs $2.24. A 12-ounce package costs $4.08.
An 18-ounce package costs $5.58. Which package is the best buy?

Respuesta :

izayahday izayahday
  • 24-11-2021
2.24 divided by 7 is 0.32

And 5.58 divided by 18 is 0.31

So 5.58 is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

the continuous muscular tube of the digestive system is called the
.MOV' extension refers usually to what kind of file?
Omg i'm confuse 7(x+4) =9(x -2)
True or false the origin would be included in the solution set for the following inequality: y>3x-9
why is it important to know your variables when conducting an investigatory problem  ?
How can I work out 30% of (blank) is 60?
True or false the origin would be included in the solution set for the following inequality: y>3x-9
Anyone know how to do this? Look at picture
Hey there this is Japanese What is the meaning of :1) sugoi2) takai
Solve for x. 10x^2=29x-21 does anyone know this