ibnuli249
ibnuli249 ibnuli249
  • 21-12-2021
  • Mathematics
contestada

mikah bought a dozen cupcakes for her friends birthday. if she paid 3.48 dollars for the cupcakes what was the cost per cupcake. explain please

Respuesta :

Justaro
Justaro Justaro
  • 21-12-2021
12 cupcakes = $3.48
1 cupcake = $3.48/12 = $0.29

Each cupcake must equal $0.29. To prove this, if we multiply 0.29 by 12, we should get her original cost of $3.48.
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x in the equation 3x-5=-18? -56 52 56
Find the surface area of the sphere
"Immigrants in Our Own Land" follows what type of poetic structure? Sonnet Blank verse Free verse Ballad
Which war did the United States enter while President Roosevelt was in office?
What does wheeler’s dialect tell you about his character?
HELP RN HELP WILL MARK BRANLIST PLEASE HELP
a set of average city temperatures in december are normally distributed with a mean of 16.3° C and a standard deviation of 2°C. What proportion of temperatures
Look at the tree diagram for tossing a coin three times. Find the probability of getting exactly two tails. A . 3/8 B . 1/4 C . 3/4
PLEASE HELP!! I do not understand how to do it!!!
WHAT IS THE BEST CONCLUSION FOR MR KRABBS TO DETERMINE?