olivia2889 olivia2889
  • 25-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apple + Orange = $20
Apple is twice the price of the orange
How much does the apple cost?

Respuesta :

sshakhinabonu sshakhinabonu
  • 25-12-2021
It costs 40 dollars bcz twhce the number of 20 is 40 its like multiple by 2
Answer Link

Otras preguntas

Which words in the passage from Elie Wiesel's Nobel Peace Prize acceptance speech best contribute to his modest tone?
A Food Company earns $52,000 in a month. Their operating expenses are $34,000. The remaining amount is ___________. This is called $18,000; gross profit. $86,00
CHOOSE 2 ONLY!!!!! THX!
In general, the solubility of ________ in water decreases as temperature increases.
Why did the united states announce the open door policy? answers?
A member of Congress introduces a bill to reduce pollution in the United States. The proposed law would greatly increase penalties on businesses that dumb toxin
Who is the president's chief foreign affairs advisor?
what height on the wall will a 15 foot ladder reach if its plaxed 3.5 feet from the base of a wall
A toy company intends to ship out its entire stock of 13,264 toy trucks and four times as many toy cars
Does it take more or less energy to break the weak acid bond or the weak base bond? (compare δh wa, δh wb)? are the reactions endothermic or exothermic? why?