kkmebabs42
kkmebabs42 kkmebabs42
  • 22-01-2022
  • Mathematics
contestada

Which unit price is lower, $4.50 per half pint or $44 per gallon

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 22-01-2022

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

There are 8 pints in a gallon, so 16 half pints = 1 gallon

4.5 * 16 = $72  

$44 per gallon is much cheaper

Answer Link
rebeccaxomeara
rebeccaxomeara rebeccaxomeara
  • 22-01-2022
The gallon is cheaper as there is 8 pints in a gallon. 16x4.50= 72€
Answer Link

Otras preguntas

1.A long history of territorial conflicts has made Greeks and Turks blank toward each other . 2.The government has encouraged blank by making charitable contri
Write the number 9 as a fraction with denominator 8. This is the problem I need help with.
The value of x+y is negative, and x is a positive integer. What must be true about y? Explain.
What is a system for mapping the round earth on a flat surface called
600000 = how many ten thousands
Which statement concerning elements is true
round 123 to the nearest ten
76 less than the quotient of an unknown number and 5 is 116. What is the equation for the statement shown? Let x represent the unknown number.
What happens when the top predator is removed from a ecosystem?
In the early 1900s, the recall, referendum, and initiative provisions were all examples of