Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

7) If you can buy 4 tulip bulbs for $8
then how many
bulbs can you buy with $32?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 23-01-2022

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8/4 = 2  so each bulb costs $2

To find how many bulbs you can buy with $32, divide 32 by 2 = 16

Answer Link
olatunjiopeyemi744
olatunjiopeyemi744 olatunjiopeyemi744
  • 23-01-2022

Step-by-step explanation:

4 tulip bulbs ×32$ =128/8$ = 16

Answer Link

Otras preguntas

The ratio of dogs to cats at the animal shelter is 4:5. if there are 20 cats, how many dogs are there?
Based on the answer, select the correct interrogative words. _________ s'appelle ta ville? Elle s'appelle Rouen. Où Quand Comment Combien
What is wrong with the following sentence? "Did you finish cleaning your room"? asked Mom. "Yes ma'am"! Joey shouted down the hallway, praying she wouldn't chec
Find -3A+6B ...........
Three children's tickets to the circus cost $53.85. Two adult tickets to the circus cost $63.90. How much more does 1 adult ticket cost than 1 children's ticket
a _____ is a problem a character has to solve.​
The Students on each team who drew the greatest number will be the captain of that team. Place the players of the Lions team in order from Least to Greatest. Wh
Which of the following were an indigenous group of North America? English Cherokee Spanish French
The participants cannot be hypnotized. Answer A: The participants cannot be hypnotized. A The participants are experiencing a psychotic breakdown. Answer B: The
What element of "The Bells" was new to Poe's readers?