qwentinschool
qwentinschool qwentinschool
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

So if you need 30 bags of candy but you can buy 30 bags for 4.89 how much does it cost for 1 bag?​

Respuesta :

sply0992
sply0992 sply0992
  • 25-01-2022

Answer:

approximately 16 cents a bag

plz mark me brainliest :)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Discuss how collision theory can be used to explain why granular sugar will dissolve in water faster than a sugar cubes.
Label the states that existed in mid-1850. how many of them allowed slaevery? how many did not?
what does it mean for a solution to be in equalibrium
What are the approximate values of the minimum and maximum points of f(x) = x5 − 10x3 + 9x on [-3,3]? maximum point: (–2.4, 37.014) and minimum point: (2.4,
Can someone help with this math question please
Information that is presented in small chunks is easier to comprehend and remember. How many items make up a reasonably sized chunk?
As a driver (age 21 or older), if you refuse a test to determine the amount of alcohol in your body: a. your driver license will be suspended b. you must be sen
The internment of japanese americans during world war 2 disrupted lives and ripped apart families. what do you think can be done today to address this terrible
In order for women to have a profound influence on international relations, they need to __________.
A 20m ladder and a 15m ladder were leaned against a building. the bottom of the longer ladder was 7m farther from the building than the bottom of the shorter la