marlholderfiel0605
marlholderfiel0605 marlholderfiel0605
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

I need help on this its 7th grade math

I need help on this its 7th grade math class=

Respuesta :

dgreen15 dgreen15
  • 27-01-2022

Answer:

b

Step-by-step explanation:

$5.28 for 3 corn (divide)

the rate per corn is 1.76 ($1.76 for each corn)

the x value is the amount of corn and the y value represents the price for the amount of corn. If you multiply each x value by 1.76 only one will equal the given y value

Answer Link

Otras preguntas

Argyle has 8 t-shirts and 5 pairs of shorts that he wears with either sandals or sneakers.if all the colors and patterns coordinate how many different outfits c
What was Ramses the second leadership style
How does vinegar affect the growth of a plant?
What two mixed numbers have a sum of 3
Brand A scooter has a top speed that goes 2 miles per hour faster than Brand B. if after hours, Brand A scooter traveled 24 miles, at what rate did Brand B scoo
what events led to british defeat at saratoga
What two mixed numbers have a sum of 3
What were the main policies and changes set forth by the Congress of Vienna (1814-15)?
4x+5y=20 write this equation in slope intercept form
A water molecule gains enough energy to enter the gas phase is chemical or physical?why?