diffelmuffin
diffelmuffin diffelmuffin
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

Unit Rate A 12 ounce bag of apples cost $4.99. How much is it per ounce (for 1 ounce).​

Respuesta :

eggblue92 eggblue92
  • 26-01-2022

Answer:$2.40

Step-by-step explanation: divide the ounce with the cost

12 / 4.99 =2.40

Answer Link
phantom19
phantom19 phantom19
  • 26-01-2022

I would say maybe 41 or 42 cents

Answer Link

Otras preguntas

who was the Nazi leader
*will give brainliest* Why is french an official language in Belgium?
How did colonists identify with their neighbors
Apply the distributive property to factor out the greatest common factor. 35+50=35+50=?
which presidential policy was promoted by the geographic isolation of the usa from europe
Need help on geometry right answers only I’m giving 25 points
6root3+5root12 what is the answer
With the election of 1800, the executive and legislative branches of the federal government were controlled by ?
The texas legislature is ___________, meaning that it is composed of two chambers.
The perimeter of a square is 32. What is the area of the square? A) 16 B) 32 C) 64 D) None of these