stargirl2662 stargirl2662
  • 27-01-2022
  • Mathematics
contestada

A shopkeeper bought 26 apples from a fruit vendor for $37.70 how much did each apple cost?

Respuesta :

kscpierce22
kscpierce22 kscpierce22
  • 27-01-2022

Answer:

Each apple costed $1.45

Step-by-step explanation:

We can simply just divide 37.70 by 26 and we get 1.45.

Answer Link

Otras preguntas

Need help with D. THANXS!! <3
simplify √1+(x^3-1\4x^3)
The graph shows the relationship between the time in minutes, x, and the number of gallons of water, y, being pumped into a pool. a. explain what each of the fo
What dose it mean to say that mass is conserved during a physical change?
plz plz help me with the questions in the pic
If the sales tax is 3% what is the cost of a pair of shoes with a price of $55?
imagine a drop of water hanging from your finger. how is this similar to the water staying together after the balloon is popped
720 pt/h= ? qt/min please show step by step
Pasha bought 3 pounds of onions for $2.67. Which ratio is proportional to 3 pounds at $2.67?
How many electrons make up a charge of 3.5kC?