ashleyathena7218 ashleyathena7218
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost $22.50 what is the cost for 1 pound

Respuesta :

kobayashiakihito0
kobayashiakihito0 kobayashiakihito0
  • 22-02-2022

Answer:

what is the cost for 1 pound?=3.7

Step-by-step explanation:

$22.50÷6=3.7

3.7×6=$22.50

Answer Link

Otras preguntas

I have an ABC broke ya bout Ancient Rome but can’t find any words for W, X, or Y any suggestions?
Find the coordinates of the vertices of the figure formed by each system of inequalities. y + x ≥ –4 y ≥ x – 6 3y + x ≤ 10 A(1, –5), (–14, 8), (–11, 7) B(1, 5),
PLEASE HELP 15 POINT QUESTION!
What is the molar ratio between water and oxygen, given the following equation? 2C4H10 + 13O2 -> 8CO2 + 10H2O A. 10:2 B. 10:13 C. 2:13 D. 8:10
Which would be the MOST appropriate topic for a narrative essay? A) Atticus Finch's Role as a Single Father B) Photosynthesis: How Plants Make Food C) Five Re
Can someone convert this from hexadecimal??? 8425095
How are elements that are heavier than hydrogen spread throughout the universe? please and thanks!
The amount of money you can change to a credit card is called A)balance transfer B)annual percentage rate C) annual fee D)credit limit
The center pole used to hold up a circus tent is supported by a guy wire 53 feet long. The guy wire is anchored to the ground 45 feet from the base of the pole
Which slope of the line best fits the data