emilysksmily1752 emilysksmily1752
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 50 giant muffins cost R70 how much would 1 giant muffin cost

Respuesta :

bundyadam009
bundyadam009 bundyadam009
  • 23-02-2022

Answer:

it would cost r1.4

Step-by-step explanation:

because if you divide 70 by 50 to get to 1 muffin it. out 1.4 r

Answer Link
electro7864
electro7864 electro7864
  • 23-02-2022

Answer:

R1. 4

Step-by-step explanation:

70÷50

=1.4

Or

50a = 70 (a is muffins)

a = 70\50

a=1.4

Answer Link

Otras preguntas

Every weekday, Tasha walks 3/8 mile to go to school. After school, she walks 2/8 mile to go to her grandparents' house. Then she takes the smae route home. Does
Writing in a diary or a journal is not something that only a girl does. Boys can write in them as well. Diaries or journals have been a way for people to expr
Fossils reveal the structures of plants and animals that lived long ago. Which of the words or groups of words is the simple predicate? lived long ago reveal
is they're a noun or verb
which road connected Ohio with the east? A)Vandalia Road B)East-West Road C)Ohio Road D)National Road
draw a figure thats less than 1/6
In which of the following sentences is 'but' used as a preposition? A. I wanted to leave, but I was embarrassed to do so. B. We discovered that Candy will do an
What are the factor pairs for 72? I need help. I don't know my factor pairs really well.
What three ways ferns are useful to people?
what is the limit in kilograms