emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

In recent years, presidents have come to rely most heavily on the advice of __________.
In order to know why statue was built , we________________________.(complete the sentence by puting word "inscription "
Is 62.5 greater than or less than 62.35
Which form of characterization is most often used in drama?
Which sentence is compound? a. I buckled my seat belt and squeezed my brother's hand. b. Next year I'll ride the new roller coaster and the log flume. c. My li
The origin of the Russian Revolution of 1905 can trace its beginning to the _____.
2. If it takes Ashley 3 seconds to run from the batter’s box to first base at an average speed of 6.5 meters per second, what is the distance she covers in tha
Ruth Benedict, a professor of ____ at Columbia University, studied the culture of the Southwest American Indians in the 1930s. a. anthropology b. gentry c. gyn
In recent years, presidents have come to rely most heavily on the advice of __________.
Thanksgiving is celebrated only in the United States. True or False?