deglasstransportatio deglasstransportatio
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 12 eggs cost $5 At this price , how much does each individual egg cost?

Respuesta :

fluffypsychobunny
fluffypsychobunny fluffypsychobunny
  • 24-02-2022

Answer:

each egg costs 42 cents

Step-by-step explanation:

since it’s five dollars for twelve eggs, divide five by twelve to get the cost per egg

Answer Link

Otras preguntas

The last act of a sonata is known as the?
2.36 as a fraction simplest form
During the Gupta rule, Indians excelled in the arts including architecture and sculpture, but they did not advance much in medicine and science. Please select t
84/144 to the lowest terms
Which of the following characteristics is a major part of the philosophy of fascism?
Which sentence is written correctly? Kino said that if play practice does not start on time, the director “will be mad.” Kino said that if play practice does no
why do we need history
Which statement best summarizes the purpose of repetition in poetry? Poets repeat words and phrases to create a more regular rhythm. Poets repeat words and phra
which of the following describes an experience wealthy and poor women shared during the industrial revolution
Solve each system of equations. 4x + 6y = 8 5x – 4y = 25