molefekatlego19
molefekatlego19 molefekatlego19
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

The price of chicken pieces at the supermarket is shown as R36.40/kg. Mandy goes to the supermarket to buy chicken. The chicken is sold in 1 kilogram packets.​

Respuesta :

lhabdulsamirahmed lhabdulsamirahmed
  • 01-03-2022

Mandy spent R36.40 in purchasing 1kg of the chicken

Data;

  • Rate = R36.40/kg
  • amount bought = 1kg

Cost of Chicken

To determine the cost of the chicken bought which is (1), we can simply explain the rate.

R36.40/kg

What this implies is that 1kg of the chicken is sold at R36.40kg.

However, Mandy bought 1 kg of the chicken in the supermarket.

This implies that she spent R36.40 in purchasing 1kg of the chicken.

Learn more on rates on cost here;

https://brainly.com/question/19104371

Answer Link

Otras preguntas

How to write 37 in Maya math
what type of plate collision does not result in subduction of one plate under the other
the picture above (maths) tally and frequency
If a radioactive nuclide has a half-life of 1.3 billion years, and it is determined that a rock contains 50% of its original amount of this nuclide, about how o
In 1985, there were 285 cell phone subscribers in the small town of Glenwood. The number of subscribers increased by 75% per year after 1985. How many cell phon
How do we create distance between ourselves and an uncomfortable topic ?
What's 2+2+7+5+62,450 +2,5012848828383773
Given that RT ≅ WX, which statement must be true?
Can someone help me with History??
What is the order of process when becoming a citizen?