braylonedwards01 braylonedwards01
  • 23-01-2017
  • Mathematics
contestada

You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9.your friend purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17

Respuesta :

merxinda
merxinda merxinda
  • 23-01-2017
Apple is a dollar per pound, and orange is 2 dollar per pound.
5a+2o=9
- 5a+6o=17
-4o=-8
-4o/-4=-8/-4
O=2

5a+2(2)=9
5a+4=9
-4 -4
5a=5
5a/5=5/5
A=1

Answer Link

Otras preguntas

Similar right triangles Solve for x include a explanation
"Business establishments and homes of Jews may be destroyed but not looted". what does this shows..?
Anna is an exceptional young girl. _______ Anna does any job that needs to be done. To vary the sentence structure, which one of the following sentences should
a farmer looks over a field and sees 28 heads and 78 feet. some are goats, some are ducks. how many of each animal are there? ​
What factors affect water quality?
Diane is a CFO at we do what we want, Inc. She was just instructed by her boss, the CEO, to accelerate the recording of revenue into an earlier year to meet fin
(1 point) Find an equation of the largest sphere with center (5,3,5)(5,3,5) and is contained in the first octant. Be sure that your formula is monic. Equation:
What happened in Athens around 500 BCE?
The price of milk has been increasing over the last month. Audrey believes there is a positive correlation between the number of predicted storms and the price
Formation of hydrogen bonds requires hydrogen atoms and what else? View Available Hint(s) Formation of hydrogen bonds requires hydrogen atoms and what else? wat