Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Invention cost three dollars for a pack of eight. Laura gives the cashier $20 to buy inventions and gets $11 and change. How many packs of inventions does Laura by?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Laura buys 3 packs of inventions.
 
20-11=9
(amount given-change=actual cost)

9 ÷ 3 = 3
(actual cost ÷ dollars per pack= number of packs bought)


Answer Link

Otras preguntas

How could you predict that Jermaine's answer might be incorrect using your estimate
-5/25,7,8/20,21/30,-9/18 least to greatest
How many seats do they still need to replace
evaluate 2^1+3*4+5 “as is” (as it is currently written) using the correct order of operations. show your process with each step. PLEASE HELP BEEN STUCK ON THIS
find the sum of (6d+5)-(2-3d)
Mrs.Jacob offers a sale price for $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen
what is the mol of 1 5 x 10^26
how did the magna carta gradually change legal ideas in england’s
Arrange the digits to form three 6-digit numbers that will round to 756,000 when rounded to the nearest thousand
Evie and Sophia are planning a cement patio by their swimming pool. A contractor says the cement will weigh 61⁄3 tons. How many loads, , will it take for Evie