Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

which cost the least per kilogram. $4 for 1.5, $5 for 2.0, $7 for 2.5, $8 for 3.5?

Respuesta :

IsabelSundman
IsabelSundman IsabelSundman
  • 24-01-2017
7 or 2.5 is the answer to the problem
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Divide each cost by their quantity to get the cost per kilogram and then compare.

4÷1.5
5÷2.0
7÷2.5
8÷3.5
Answer Link

Otras preguntas

Area of triangle ABC = 12.8 square units Area of triangle ACD = 18.4 square units Area of triangle AED = 14.8 square units A polygon ABCDE is shown. The vert
Why plants can survive without animals but animals cannot survive without planr?
___________ is the scientific study of population growth and change.
which of the following is the best definition of work? A. something that happens when a force is applied to an object and the object moves. B. the amount of for
For the renaissance artist, what were the benefits of oil paint art appreciation
Macrocytic anemia may result from deficiency of folic acid because of which of the following?
Bad at math... help please ):
What year was the first terrorist attack on new york city's world trade center?
How do you find the volume of this triangular prism?
Where is the most rubisco found in spinach organelles?