monicaloljaja4561 monicaloljaja4561
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60.If each person paid an equal amount , how much did each person pay?Draw models to help you divide.

Respuesta :

parxlilly
parxlilly parxlilly
  • 24-01-2017
Everyone would have paid $1.20
Answer Link
rebelame1995
rebelame1995 rebelame1995
  • 24-01-2017
3.60/4 = 0.90

you divide the $3.60 by 4. Each person paid $0.90.

Hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

−(7 − 2x) + 7 = −7 solve for x
Read this passage from I Know Why the Caged Bird Sings: ...some people, unable to go to school, were more educated and even more intelligent than college profe
Could the Continental forces win the American Revolution without foreign aid? Please explain I am kind of stuck.
If a Ball Falls from a girls hand, How does its speed change?
(6x-2)/4=x-2 what is x
A fair four-sided die has two faces numbered 0 and two faces numbered 2. Another fair four-sided die has its faces numbered 0, 1, 4, and 5. The two dice are rol
What kind of problem do we need to use “indefinite integral” to solve? Use a real life example to explain.
Correct answers only please!Students who graduate from Preston University can receive Latin honors if they excelled in their studies.What percent of students re
For which value of c will the equation 6y−8=c+6y have an infinite number of solutions? Question 1 options: -8 -6 -2 2 6 8
What is revolving credit? A. Credit when the borrower makes regular monthly payments B. Credit that requires payment in full on a specific date C. Credit that i