zoberriendellis zoberriendellis
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

A necktie costing $30.00 per dozen and selling for $5 each (be careful- find the cost of one tie before you subtract.) 0.25 2.50 25.00 35.00

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 03-02-2017
Here is the answer to the problem above. Given that a necktie is sold per dozen and costs $30.00 and sells it for $5. In order for us to know the price per necktie, we just have to divide 30 by 12 since one dozen is 12. 30 divided by 12, and the answer is 2.5. So the cost of one tie is $2.5. Hope this answers your question.
Answer Link
mteague3945 mteague3945
  • 13-11-2019

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Question 1 (Mandatory) (1 point) ✓ Saved True or False. You can find the length of any line segment by counting. True False
Please find me the slope
There are 2 triangles and 4 circles. What is the simplest ratio of triangles to circles?
PLS HELP WILL MARK BRAINLIEST AND SHOW HOW YOU DID IT
Please help me out please
Answers for 1-8 please
What is an inverse operation?
What do I do if 3=x and y=28 and its x(y)-(538y)+x^6
What is your reaction to the roles on Russian women during world war 11
HELP MEEEEEEEEEEEEEE AWNSER What parts make up a thesis statement? a: Background information and claim b: Transition, claim and three reasons ill give you a hin