Fashionista4
Fashionista4 Fashionista4
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Freddy spent $56.07 on four pairs of jeans at the store. His cost included $4.15 sales tax.

How much did each pair of jeans cost?

Respuesta :

javeedjr
javeedjr javeedjr
  • 24-01-2017
He paid $12.98 per jean
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Each pair of jean costs 12.98
56.07-4.15=51.92
divide by 4 = 12.98
Answer Link

Otras preguntas

Read the passage. Robin's beard is as yellow as gold, while yon tattered beggar in scarlet hath a beard of brown, besides being blind of one eye. What is thi
Geometry help needed! I appreciate any help!! Thank you very much.
Fill in the blanks with answers to the questions using the inventory. write complete sentences and spell out the numbers.
"to find x in part a, you would need" to solve the equation x 2 – 25 =0. wh
Personal Narrative essay. Has to be 750 - 2,500 words. Then ask yourself Does my essay have a clear and specific thesis statement? Does my essay accurately tel
under these rules would the depiction of a cross alone be acceptable
What were the origins and goals of the “new feminism”
Describe the shapes that make the net for a cone?
Why are thermometers filled with alcohol instead for water?
if i multuply 2 times 12 i get 24 now if i subtract 4 what do i have