Nickster712 Nickster712
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

You buy $2. 75$ pounds of pistachios and $2$ pounds of cashews. Do you pay more for the pistachios or for the cashews?

Respuesta :

chloeeechloeee chloeeechloeee
  • 22-03-2022

Answer:

pistachios

Step-by-step explanation:

you pay more for the pistachios because $2.75 is greater than $2

Answer Link

Otras preguntas

Write Speech writing about Women makes better presidents
In the 1940's Barbara McClintock began work on genes that appeared to move along the chromosome. She called these genes "jumping genes." Today these genes are f
Which of the following equations represents a line that is parallel to the line with equation y = 3/2*x-7/4? (A) 6x+4y=8 (B) -6x + 4y = 11 (C) x-2y=-4 (D) 3x+2y
what information we get Chemical equation ?​
Barry buys 6 loaves of bread. Each loaf weighs 1 1/4 pounds. What is the total weight of the bread in pounds? in ounces?
Please help :) (REAL ANSWERS ONLY!!)
If the tax on a $25 shirt is 10%, what would the final cost be?
In the 1600s, why did the monarchs of some European countries gain power in their political system (absolutism), while at the same time the monarchs of some Eur
The functions f(x) and g(x) are shown on the graph. f(x) = x² What is g(x)?a. g(x)=-x^2-4b. g(x)=(-x)^2-4c. g(x)=(-x)^2+4d. g(x)=-x^2+4​
Is “3” a valid or extraneous solution to the square root equation?