breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

In grooming a horse, in what direction should the hair be brushed?
What term identifies each unit of compact bone? A. Osteon B. Trabecula C. Lamella D. Periosteum
You need to give 500 micrograms of adrenaline, and you have a 1 mL ampoule of 1:1000 adrenaline. How many mL do you want? Choose the correct option and selec
Why is it more convenient and safer to draw blood from veins rather than arteries?
What is a "scientific community"? What are its features? I am looking for a rather recent and widely received definition of "scientific community".
Which disease is linked to alcohol abuse? A. Esophageal cancer B. Cirrhosis C. Parkinson's disease
What are the key distinguishing features between primary and secondary causes of hyperaldosteronism? A) Blood pressure response to sodium intake B) Presence of
A ____________ is when the trigger(s) are depressed/squeezed and the gun does not do fire, or fires rounds and then stops firing, or jams for an unknown reason.
Joseph joined the gym. He had to pay a one-time registration fee of $25, plus a monthly fee of $35. Write and solve an equation to determine how many months Jos
Assuming you were to describe Lissaint’s performance as poetry, what category of poetry would you classify it as and why?