Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Since 4 dozen is equal to 48 u would divide that by 8 and get 6 which would lead to $6
Answer Link

Otras preguntas

How many neutrons are in aluminum
When constructing inscribed polygons and parallel lines, how are the steps similar?
write this number in standard form 400,000+30,000+800+20+5
One half gallon is equilvalent to 4 pints. How many gallons are the equilvalent of 72 pints
The military is a formal workplace in which workers _____.
A beam of light can travel about 3 meters in 0.00000001 second. Which of the following shows 0.00000001 in Scientific Notation?
-5x-x+14x-3 steps is needed please
Joanne deposited $10,000into an interest account that earns 5.5 percent compound interest,compounded annualy.How much is in the account after 10 years.
What was the key characteristic that determined who received goverment jobs un ser the spoils system
Helpppppppppppppppppp