Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
The answer would be $6
Answer Link

Otras preguntas

what are two things southern whites did to circumvent the fifteenth amendment
why is the palace at Linlithgow now in ruins a. it was on a small island in the loch b. queen Mary was born there c. it was destroyed to prevent visitors d. so
As you increase speed in your car you mostly likely have to decrease the volume of your music
Vocational schools are also called all of the following except: A. career schools. B. technical schools. C. trade schools. D. community schools.
What is one way us workers are affected when jobs are outsourced to less developed countries
The Ten Commandments given by God to Moses was a contribution of which civilization?
The simplest form of the expression -2x2(x – 5) + x(2x2 – 10x) + x is
how does the modern era differ from the middle age
Read the excerpt below from the poem "Exile" by Julia Alvarez and answer the question that follows. She couldn’t tell, though, until . . . until we got ther
How did the united states end up with full control of canal?