estherruth000 estherruth000
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Marta ha comprado 5 paquetes de 12 lápices cada uno y le han costado24 €. Cual es el precio de cada lapiz?

Respuesta :

daynitapulido
daynitapulido daynitapulido
  • 24-03-2022

Respuesta:

5 paquetes x 12 lapices= 24€

60 lapices=24€

1 lapiz= 0.4€

¿Cuál es el precio de cada lápiz?

El precio de cada lápiz es 0.4€

Si quiere tener 100 lápices, ¿Cuánto le costará?

0.4 X 100=40€

Le costará 40€

Answer Link

Otras preguntas

Consider a test for mu.if the p-value is such that you can reject h0 at 5% level of significance, can you always reject h0 at 3% level of significance?
What is the topography like where the mid-ocean ridge is spreading apart?
After the president appoints a new supreme court justice which committee
what is the pH of 15 mL of .2 M HCl
The two upper chambers of the heart are separated from each other by the
Contingency theories focus on the ________ that impact leadership success.
5 reasons why hollandaise sauce might separate
The reason most atoms undergo nuclear decay is because
What number must you add to complete the square? x2 + 10x = 14
Which statement best describes Jim Crow laws?