mccclintonjcarl mccclintonjcarl
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

after flying kites, mariana and reena go with their friends to the local ice cream shop. ice cream sundaes cost 2$ and banana splits cost 3$. they buy 6 more banana splits than sundaes and spend a total of 28$.

Respuesta :

alex051003 alex051003
  • 25-01-2017
They bought 8 banana splits (24$) and 2 sundaes(4$)
Answer Link

Otras preguntas

What is a polite euphemism for being Short
what product did britain continue to export despite objections by the chinese government
how does thre brainstorming method or freeing help in writing a research paper
La muchacha es graciosa.  El muchacho es cómico. TF
explain your view on the effectiveness of rent control and whether you think it should be used. Include your opinion on the effects of rent control on: affordab
One number is four less than a second number. Five times the first is 6 more than 6 times the second
Johnson’s Great Society legislation caused debate over the role of the _____________ with regard to the poor.
what are the possible offspring outcomes if parent 1,Tt, crosses with parent 2, tt
Labor unions tried to get better working conditions for workers by
Graph the function f (x)= x+2