drika1 drika1
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of taking classes at a studio is the same as another studio whose base rate is $35 to join and $4.50 per class.write an equation that may represent the cost of taking classes at this studio?

Respuesta :

dottieyaling dottieyaling
  • 25-01-2017
An equation could be....
x=each class taken
y=total cost

35+4.5x=y
Answer Link

Otras preguntas

ian put 48 cubic inches of soil into another flower pot. the length of the pot is 4 inches.the width of the pot is 3 inches how many inches deep is the soil
1.fortniteOne day, a person went to a horse racing area. Instead of counting the number of humans and horses, he counted 74 heads and 196 legs. How many humans
pls help, i appreciate
What type of geology is shown in the picture below? Mucklands Humus Loess Marshland
I need is answer ASAP
can you help meI need help on 5 and 6​
Larry joggers 2 3/5 km. How many kilometers and meters did he jog?​
What is the slope of the line plotted below?
can someone please tell me what x is?
Why would you choose to support habitat for humanity?