10005500 10005500
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

shela bought 10 1/2 oz of almonds for $3.36.how much did the almonds cost per pound?

Respuesta :

rdwyer001
rdwyer001 rdwyer001
  • 25-01-2017
The answer to that would be : For every ounce the almond costs 62 cents
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-01-2017
10 1/2 = 10.5

3.36 / 10.5 = 0.32 per oz

1 lb = 16 oz

0.32(16) = $ 5.12 per lb <==

Answer Link

Otras preguntas

a raised by m x a raised by n
Mass can be expressed in a Kilograms b Grams C Milligram d All of the above
Why is competition limited in an oligopoly
Forty-eight divided by one hundred equals what?
What is the y-intercept of the line y = = {x-5 -5?
Which numbers can this composite number be divided by? Select all that apply. 9
Use the figure below to answer the following questions. What is m∠1? 60 30 90 120
a. How are the functions y = x and y = x + 4 related? How are their graphs related?
Who enters, at the end of the play, to discover that Austin and Lee have totally trashed the house? Their long-lost father. No answer text provided. Their stunn
Why did the Assyrians borrow from other cultures in the creation and development of their empire ?give at least two reasons