Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

please explain : Flour cost $.12 per ounce. If a bag of flour is 3 pounds, how much does it cost ? (1pound=16 ounces)

Respuesta :

Madlix0329
Madlix0329 Madlix0329
  • 26-01-2017
First multiply the 3 pounds times the 16 ounces because each pound has 16 oz.Then multiply that to $.12.Your answer will be $5.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-01-2017
Ok, first you multiply 0.12 x 16 which equals 1.92 and multiply that by 3 which equals $5.76.
Answer Link

Otras preguntas

Native Americans believed that Lewis and Clark were explorers, not warriors, because __________.
Find two numbers whose difference is 13 and whose squares when added is 449.
A purpose of the Declaration of Independence was to explain the problems the colonists had with British rule. the reasons colonists formed the Continental Congr
Evaluate the expression 7x^2y, when x = 4 and = 2.
All of the following are ways in which women began to challenge their roles in the work place and society EXCEPT: a. starting their own companies, because they
The market value of cell phones made and sold in America by a Japanese-owned company is included in _
I want to know how to solve × + 7 = 2 + 3
Japan, China, and Korea were friendly nations who shared culture and customs. rival nations who came into frequent conflict. neighboring countries who shared a
Points of contention in the Reconstruction debate centered around all of the following EXCEPT: a. how seceded Southern states were readmitted into the Union b.
Which form of poetry is least likely to serve a narrative function?