kurtCobaine02
kurtCobaine02 kurtCobaine02
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

how do you Express $3.29 for 24 cans of soda as a unit rate

Respuesta :

tatianatrinidad
tatianatrinidad tatianatrinidad
  • 26-01-2017
You divide the $3.29 by the 24 cans and then round since we are talking about money. I got 14 cents per can! (0.14:1)
Answer Link
olorundaral
olorundaral olorundaral
  • 26-01-2017
divide 3.29 by 24
the unit price should be $0.14


Answer Link

Otras preguntas

Guys this is REALLY hard I need help. What is 9 + 10? please get it right :(
what is the longest word in the english dictionary
which of the following functions is nonlinear
Please help. Geometry(:
Select the other form of the following question: Quand est-ce que tu vas au parc? A. Tu vas quand au parc? B. Quand vas au parc tu? C. Tu vas au parc? D. V
PLEASE HELP LAST QUESTION CAN GET WRONG OR I WONT PASS#1. Does the insect have wings? Yes Go to #2 No Go to #6 #2. How many pairs of wings does the insect have
Which action identifies a healthy short-term goal for dealing with stress?
Mitra found in some of his experiments that groups of children with a computer learned better than a single child with a computer. why might this be? what benef
PLEASEEEEEE HELPP URGENT
The first interesting Halloween finding suggests that humans tend to want to diversify, and as a result, they end up choosing variety even when they don’t parti