bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

What is the ultimate nature of reality: is it fundamentally composed of particles and physical matter, or is there a deeper underlying structure or essence that
Please help me find the value of x.
People have a tendency to believe information we find online. Why is that? What specific questions could you ask yourself to determine the validity of an online
Animal Farm, ch. 3, pp. 27-31. 1. Compare the knowledge of the pigs to that of the horses. Who makes the more significant contributio
The rising air temperature decreases by 10°C per kilometer. If the dew point drops by 1.7°C for every kilometer of altitude, consider how high a cumulus cloud w
A man are the back of a crowd watches masquerade dancers by holding a plane mirror just above is head the Masquerade dancers are positioned 6m behind him the mi
help me pls. the answer i got is 42.78 but it keeps saying it’s wrong
Chapter 6: Review page 2 For problems 7, 8 and 9, determine whether each of the numbers is a solution to the inequality. 3x2 < 2 - 2x. (Yes or No) 7) 1 9) 11
Which ordered pair is the solution to the system of equations? −5x−3y=12 y=x−12
in the figure the measure of minor arc XY=66 degrees