aquadrop223 aquadrop223
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?

Respuesta :

Pwhndaz111
Pwhndaz111 Pwhndaz111
  • 26-01-2017
First, you need to get to one gallon, which is 37.20 divided by 12. (3.1)
Divide that number by four, which is: 0.775, or 0.78 rounded up to the nearest hundredth.
Hope that helped.
Answer Link
zaniyah223
zaniyah223 zaniyah223
  • 26-01-2017
Remember that we had to cover 12 gallons into quarts, so we did 12 x 4 = 48 quarts. SO THE ANSWER WOULD BE... Divide $37.20 by 48... AND IT WOULD GET YOU O.78
Answer Link

Otras preguntas

how to draw a biotic factors in an ecosystem determine the types of organisms living there
Processes that form where tendons or ligaments attach to a bone include
20 points What profoundly transformed entertainment, education, entertainment, commerce and research in the United States and much of the world in the 1990s? A.
Do you think that the mass media have too much influence on american public opinion
The bank promises to pay on behalf of the exporter when a bank is used as a third party in international transactions. a. True b. False
Why did the.european have faith in benito mussolini adolf hitler and joseph satlin?
Abel gance's films were uniquely characterized by:
To solve 49^3x=343^2x+1, write each side equation in terms of base
The most common compulsion exhibited by individuals who have been on obsessive compulsive disorder os excessive
What is the 11th term in the sequence: an = -6n + 13?