daniellaperez daniellaperez
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

One week Beth bought 3 apples and 8 pears for 14.50. The next week she bought 6 apples and 4 pears and 14. Find the cost of 1 apple and the cost of 1 pear.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-04-2021

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

So the cost of 2 apples is $3 and the cost of 1 pear is $1.25.

Answer Link

Otras preguntas

What volume of 9 M sodium hydroxide is required to make 500 mL of 0.1 M sodium hydroxide?
At which approximate x-value are these two equations equal y = √1 - x^2 y = 2x - 1
hi, can you please help me with this?please tell the true answer, thanks!​
Please HELP I will make you brainlist !!! Need surface area
Which achievement of the Roman Empire allowed a lengthy period of peace
what are the application area of the computer?explain in brief.​
Find the measure of d . A. 50 B. 100 C. 40 D. 20
Which options are benefits of anaerobic training? Select all that apply. lowers cholesterol increases insulin response increases VO2 max increases flexibility
Find the value of x to the nearest tenth. A)8 B)7 C)6 D)5
How many solutions y=10x+2 y=8x+2x+2