ajaneorth1312 ajaneorth1312
  • 21-04-2022
  • Mathematics
contestada

At the grocery store Sam purchased 3 pounds of apples. If the apples were priced at 4 pounds for $7.00 how much did he pay for his apples

Respuesta :

princechimezirim096
princechimezirim096 princechimezirim096
  • 22-04-2022

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

here,

4pounds off apple cost $7

3 pounds of apple will cost 3×7/4= 21/4=$5.25

Answer Link

Otras preguntas

(Ser). Fill in the Blanks with the correct form of the verb SER and the correct form of the Spanish adjective indicated, 1. Caroline y Rebekah (Rubio) 2. Damon
A golf retailer purchases its clubs from a wholesaler at $43 per club. It sells the same clubs to golfers at $70 per club. What is the markup on each club, as a
.......................
Find the unit rate. 5/8 mile in 1/4 hour
How can you solve problems involving direct variation?
All of the following statements accurately describe American political parties EXCEPT a. they coordinate election campaigns b. they are able to enforce stric
How many social classes were their in France before the revolution?
what is the temperature difference between 180 and -18
a) subtract 4c from the sum of 2a and 3b b) product of 5x and y c) m times n, then divide by 9k
The most feared new weapon used on the battlefield during World War I was _____, which caused blindness and severe skin damage. armored tanks poison gas machine