aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

When it is too hot, sweat glands release water. Heat energy from the body is transferred to this water. As the water evaporates, it takes the heat energy with i
Why were Florida and nine other Southern states put under military occupation during Radical Reconstruction? I NEED THE ANSWER ASAP WILL MAKE BRAINLIEST
It’s not A I failed and I stuck at math can someone plz help me thxxx
What do the descriptions of the House of Usher do to the mood (the feeling) of the text? Use evidence and examples from the story to support your answer.
Solve the poprotion 38/25=n/12
Can someone please answer this? A group of students is going on a field trip. Each bus can take up to 45 students. Which inequality represents the possible
Three fourths of the animal at an animal shelter are dogs one sixth of the dogs are beagles what fraction of the animals at the animal shelter are beagles
Which elevation has the greatest absolute value? 13 -4 2 -17 Help! Will be marked as brainliest
On a cool night, a passive solar house is losing 20,000 kJ/hr to the outside surroundings. The house contains 75 kg air and a water tank which when exposed to s
Why was Triangular Trade established?