queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pencils costs $3. The cost per pencil is $.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Each pencil costs 50 cents

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Amount of items)

($3) / (6)

$0.5

Answer:  Each pencil costs 50 cents

Answer Link
oliviavial852 oliviavial852
  • 25-04-2022
Each pencil is 0.5 cents because 3 divided by 6 is 0.5
Answer Link

Otras preguntas

-3k+4= -2-6kplease help</3​
The equations and graphs of four linear functions are shown.
Write the expression -5x20 -7x¹0 + 15 in quadratic form.
The 100-year old document was already_____ into numerous tiny pieces. de integrating or disinteresting
Let p(x) = x³ and g(x) = x + 5. If p(g(x)) and q(p(x)) are shown on the graph, which statements are true? Check all that apply. Graph A represents p(q(x)). The
What type of Sophies figures define the Political boundary between Romania and Slovakia boundary between Switzerland and Germany
what was the seperate amentities act about
Y=6x-4 y=5x-3 soulution
Write the equation of the quadratic function if the y - intercept is 4 and the vertex is ( − 3, - 5 ).
Translate this sentence into an equation. The product of Holly's height and 4 is 44. Use the variable h to represent Holly's height.