queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

what event directly led to the writing of the declaration of independence
Which statement accurately analalyze how federalism has changed over time in the united states
What happened to people who spoke out against Hitler? Question 7 options: They were sent to Serbia. They were allowed to leave Germany. Some were put in p
In 2007, the US manufacturing sector grew by nearly 4% compared to the previous year. Then the sector fell in 2008 and 2009, erasing the gains it had made. From
When you are a member of a country with full rights and responsibilities in that country, you have...A. Oath of AllegianceB. NaturalizationC. CitizenshipD. Sele
Need help please and thank you
what is a country that is in the take-off stage in Rostow's model?​
When __________ or ______ both sides of an inequality by a negative number, the inequality symbol must be flipped. Answer choices in the attached
Mark the statement if it describe how Rome common people reacted to the problems that they experienced choose all that are correct A: they banded together, call
What is the best way to memorize something?(I need to memorize a sorta big section of The Declaration of Independence)